چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱

  • telegram
آخرین مطالب

استقبال اسراییل،‌عربستان ، بحرین ، امارات و مجاهدین‌خلق از سخنرانی ترامپ علیه ایران

عربستان و اسرائیل و مجاهدین خلق تنها کشور و گروه اپوزیسیونی بودند که از سخنرانی ترامپ استقبال کردند. در مقابل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روسیه و رهبران آلمان، بریتانیا و فرانسه تعهد خود به برجام را بار دیگر بیان کردند.

اعوان ، روز ۱۳ اکتبر/۲۱مهر رهبران جهان به سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که در آن استراتژی‌های آمریکا مقابل برجام، دولت ایران و سپاه پاسداران را توضیح داد، واکنش نشان دادند.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در واکنش به سخنرانی برجام دونالد ترامپ گفت که ایالات متحده نمی‌تواند به طور یک جانبه توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی را لغو کند.

رهبران فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه‌ای مشترک به ایالات متحده آمریکا هشدار دادند که تصمیماتی که می‌تواند به معاهده هسته‌ای ایران صدمه بزند، اتخاذ نکنند – از جمله احیای مجدد تحریم‌های لغوشده به موجب برجام.

عربستان: با آمریکا همکاری کامل می‌کنیم
عربستان سعودی از “مواضع سرسخت” ترامپ در برابر ایران استقبال کرد.

در بیانیه‌ای که خبرگزاری دولتی عربستان، «سعودی پرس» منتشر کرد پادشاهی عربستان «بصیرت» ریاست جمهوری آمریکا و تعهد او به همکاری با متحدان آمریکا در منطقه را ستایش کرد.

بیانیه می‌افزاید که ایران از مزایای اقتصادی برداشته شدن تحریم‌ها بهره‌برداری کرده تا منطقه را بی‌ثبات کند. این بیانیه به برنامه دفاع موشکی ایران نیز اشاره می‌کند و می‌گوید ایران حامی تروریسم در منطقه از جمله در حمایت از شبه‌نظامیان حزب‌الله و حوثی‌ها در یمن است.

در این بیانیه آمده که عربستان با آمریکا بر سر «چالش‌های مشترک، به ویژه سیاست‌های و اقدامات تهاجمی ایران» همکاری کامل خواهد کرد.

امارات متحده عربی نیز حمایت کامل خود از استراتژی رئیس‌جمهوری آمریکا برای تعامل با ایران، اعلام کرده است.

وزارت خارجه و همکاری بین‌المللی امارات در بیانیه‌ای، ادعا کرد: «دولت ایران از طریق سیاست‌های بی‌ثبات کننده خود برای ایجاد هرج و مرج و بی‌ثباتی در منطقه تلاش می‌کند.»

در این بیانیه، که در خبرگزاری رسمی امارات( وام) منتشر شده، ادعا شده است: «توافق هسته‌ای، به ایران فرصتی برای ارزیابی سیاست‌هایش و مسئولیت‌پذیری درقبال جامعه جهانی را داد ولی دولت ایران از این توافق برای تقویت سیاست‌های توسعه‌طلبانه و غیرمسئولانه خود استفاده کرده است.»

بحرین نیز در بیانیه‌ای از رویکرد جدید اعلامی ترامپ علیه ایران حمایت کرده است.

اسرائیل: تصمیم ترامپ شجاعانه بود
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل «تصمیم شجاعانه» ترامپ را برای محکوم کردن معاهده هسته‌ای با ایران تبریک گفت.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه گفت: «اگر توافق هسته‌ای با ایران بدون تغییر باقی بماند، یک چیز کاملا مسلم است؛ در چند سال، پیشتازترین رژیم تروریستی در جهان، زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای خواهد داشت و این خطر بزرگی برای آینده ماست».

او در ادامه افزود که «ترامپ فرصتی را برای حل این معامله بد ایجاد کرد تا تهاجم ایران را متوقف کند و مقابل حمایت جنایتکارانه این کشور از تروریسم بیاستد.»

مریم رجوی: شورای ملی مقاومت ایران را به‌ رسمیت بشناسید
سازمان مجاهدین خلق ایران، از سخنان تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا استقبال کرد، و خواستار به‌ رسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران، به‌عنوان «تنها جایگزین دموکراتیک دیکتاتوری مذهبی و تروریستی» شد.

وب سایت رسمی سازمان مجاهدین خلق ایران، واکنش مریم رجوی را با عنوان «رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران»،درباره سخنرانی دونالد ترامپ و استراتژی جدید واشنگتن منتشر کرد.

مریم رجوی اطلاعیه خود را با نقد بر سیاست خارجی آمریکا در گذشته آغاز کرده، و در این باره گفته است:«سیاست دولتهای گذشته آمریکا مبتنی بر چشم‌ پوشی بر نقض وحشتناک حقوق‌ بشر در ایران و اشغالگریهای مرگبار ملایان و سپاه پاسداران در منطقه و دادن امتیازات کلان به آنها در برجام، فاجعه‌ بار بوده و مردم ایران و منطقه، بهای سنگینی برای آن پرداخته‌اند»

مریم رجوی در قسمتی دیگر از اطلاعیه خود،با تایید اظهارات ترامپ گفت: «به‌ رسمیت شناختن شورای ملی مقاومت ایران به‌عنوان تنها جایگزین دموکراتیک دیکتاتوری مذهبی و تروریستی، لازمه پایان و جبران سیاستهای فاجعه‌ بار پیشین است.»

شاخه سیاسی مجاهدین خلق با عنوان «شورای ملی مقاومت» معرفی می شود.

مریم رجوی، تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی،ضرورتی اجتناب‌ ناپذیر برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی توصیف کرد و گفت:« هم‌ چنانکه شماری از سیاستمداران برجسته آمریکایی خاطرنشان کرده‌اند این کار باید دو دهه پیش انجام می‌شد. در این صورت وضعیت منطقه و کشورهایی از قبیل عراق و سوریه و لبنان و یمن و افغانستان امروز به‌ کلی متفاوت بود».

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *