سه شنبه, ۳۰ بهمن, ۱۳۹۷

  • telegram
آخرین مطالب

جنایت‌های عربستان در گذار تاریخ

با وجود اینکه آیت شهید نمر هیچگاه فعالیت مسلحانه و یا اقدام تروریستی علیه رژیم سعودی سازماندهی نکرده و تنها از سیاست های ظالمانه حکومت انتقاد می کرد، باز وهابیون سعودی وجود او را بر نتافتند و با حماقت تمام سیاست تاریخی خود در کشتار مسلمان و شیعیان را وارد مرحله نوینی کردند. در این راستا مروری بر جنایت های سعودی ها گویای سیاست های ضد اسلامی آنها است.
پایگاه پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی: شیعیان عربستان که بنابرگزارش برخی منابع ۱۵ درصد از جمعیت سی میلیونی این کشور را به خود اختصاص داده اند، سال ها است که به دلیل نوع نگرش قومیتی، نژادی و طایفه ای آل سعود٬ از حداقل شرایط شهروندی برخوردارند و هیچ منصب و پُست و مقامی در حکومت ندارند. به عبارت بهتر می توان گفت شیعیان در کشور عربستان شهروند درجه دو به حساب می آیند.

 

با آغاز موج بیداری اسلامی در منطقه٬ شیعیان عربستان نیز برای احقاق حقوق خود و ایجاد مساوات مجموعه اقداماتی را در دستور کار قرار دارند که از اعتراض‌های مسالمت آمیز تا راهپیمایی‌های عمومی وسعت داشت.

 

اعتراض شیعیان عربستان به وضع موجود٬ با پرورش نسل جدید از رهبران شیعی که عمدتاً تحصیلات علمی خود را در نجف یا ایران گذرانده و مطالبات خود را با الهام از روحیه انقلابی ایران فریاد می زدند٬ وارد مرحله نوینی شده است. شهید آیت الله نمر از نمونه‌های والای این گروه از رهبران شیعی عربستان است که به عنوان جلوه انقلاب موسوم به بیداری اسلامیدر عربستان شناخته می شد.

 

با وجود اینکه شهید نمر هیچگاه فعالیت مسلحانه و یا اقدام تروریستی علیه رژیم سعودی سازماندهی نکرده و تنها از سیاست های ظالمانه حکومت انتقاد می کرد٬ با برخوردهای خشن و امنیتی حکومت روبرو می شد. شهید نمر برای نخستین بار در سال ۲۰۰۶ میلادی پس از بازگشت از همایش قرآنی بحرین توسط نیروهای رژیم آل سعود بازداشت و مدتی بعد آزاد شد. آیت‌الله نمر بار دیگر در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ توسط نیروهای آل سعود بازداشت شد که در مورد آخر تا لحظه مرگ در زندان بود.

 

دادگاه ویژه آل سعود در سال ۲۰۱۳ رسیدگی به پرونده شهید نمر را با اتهاماتی چون عدم اطاعت از ولی امر، فتنه مذهبی، تشکیل جلسه با مجرمان فراری، ترویج کشتار شهروندان و نیروهای پلیس، تخریب مساجد در هنگام نماز جمعه و دخالت در امور سایر کشورها آغاز کرد. این محاکمه که با اعتراضات مردمی همزمان بود٬ حدود یک سال طول کشید تا سرانجام در ۲۵ مارس ۲۰۱۴ حکم اعدام به علت محاربه علیه نظام برای شیخ نمر صادر شد. اما این حکم در دوران پادشاهی ملک عبدالله معلق ماند و اجرا نشد. پس از روی کار آمدن ملک سلمان و سیاست‌های ماجراجویانه رژیم سعودی٬ تلاش شد تا سریعتر حکم اعدام شیخ نمر اجرا شود. در نهایت در دوم ژانویه سال ۲۰۱۶(۹۴.۱۰.۱۲) رژیم عربستان، حکم اعدام شیخ نمر به همراه ۴۶ متهم دیگر که اغلب آنها از عناصر القاعده مخالف دولت عربستان معرفی شده‌ بودند را اجراکردند.

 

 

****آغاز جنایت های تاریخی وهابیون و سعودی ها ****

ظهور وهابیت در عربستان به پیمان محمدبن عبدالوهاب با حاکم درعیه بازمی‌گردد. حاکم درعه عربستان پس از شنیدن سخنان محمدبن عبدالوهاب با او پیمان می‌بندد که رشتهٔ دعوت از آنِ محمد بن عبدالوهاب و زمام حکومت در دست محمد بن سعود باشد. برای استحکام این روابط ، ازدواجی نیز بین دو خانواده صورت گرفت.

 

محمد بن عبدالوهاب تبلیغ خود را در پرتو قدرت حاکم محمد بن سعود آغاز کرد. او با اجتهاد خویش٬ حکم به تکفیر سایر مسلمانان می داد و با قدرت حاکم درعه٬ هجوم به قبایل اطراف و شهرهای نزدیک را آغاز کرد. جنگ‌هایی که مریدان محمدبن عبدالوهاب که به وهابیون شناخته می‌شدند٬ در عربستان و خارج از آن می‌کردند، جاذبه‌ای دل‌فریب داشت: ثروت هر شهری که با قهر و غلبه بر آن دست می‌یافتند، بر مهاجمین حلال بود، اگر می‌توانستند آن را جزو متصرفات و املاک خود قرار می‌دادند و در غیر این صورت به غنایمی که به دست آورده بودند، اکتفا می‌کردند.

 

اقدام محمّد بن عبد الوهاب در اعلام جهاد علیه مسلمانان (به اتهام کفر، شرک و بدعت) و تحریک اعراب بادیه‌نشین جنایتی را به وجود آورد که با کمک ابن سعود سرآغاز مجموعه حملات سازمان یافته بر علیه مسلمانان اهل سنت و شیعیان بود. وهابیون که با غنائم شهرها و قبائل اطراف٬ به ثروت هنگفتی رسیده بودند٬ به سرکردگی «سعود بن عبدالعزیز» پس از قتل عام طائف در اواخر سال ۱۲۱۷ به مکه حمله بردند و در هشتم محرم ۱۲۱۸ وارد مکه شده و آن را اشغال کردند و بسیاری از مساجد و زیارتگاه‌های آن را تخریب کردند.

 

در شوال سال ۱۳۴۳ هـ.ق. (می ۱۹۲۵ میلادی) وهابیون به سرکردگی سعودبن عبدالعزیز، پس از پیروزی بر «شرفای حاکم بر حجاز» و اشغال مکه، روی به مدینه آوردند و پس از محاصره و قتل عام مردم این شهر، آن را اشغال کردند. آنان پس از اخراج ماموران عثمانی، در هشتمین روز این ماه، اقدام به تخریب قبور ائمه بقیع و قبور دیگر کردند. آنها حتی قصد داشتند گنبد و بارگاه خود پیامبر (ص) را نیز تخریب کنند که به دلایلی موفق به انجام این کار نشدند.

 

در ماه ذی القعده سال ۱۳۱۶ امیر سعود در رأس نیروهای بسیاری از مردم نجد و حجاز و تهامه و نواحی دیگر به قصد عراق حرکت نمود و کربلا را محاصره و پس از ورود به شهر٬ حرم حضرت امام حسین (ع) را غارت و تخریب کردند. غارت نجف و کشتار مردم بی گناه نجف از دیگر جنایت های سعودبن عبدالعزیز، بود.

 

آل سعود که در آن دوران تنها سرمایه‌شان از راه غارت اموال مردم شهرها و کشورهای دیگر به دست می‌آمد٬ پس از اکتشاف نفت و افزایش درآمدهای این کشور٬ روند تاثیرگذاری‌ و دخالت در منطقه را افزایش دادند. این کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به حجم صادرات نفتی٬ به عنوان یکی از پروتمندترین کشورهای عربی شناخته شد و همین دلارهای نفتی٬ حکام جاه‌طلب سعودی را وداشت که در تحولات منطقه‌ای به ایفای نقش و پیاده‌سازی منویات خویش بپردازند.

 

 

****بازخوانی جنایت های رژیم عربستان****

۱.       حمایت تاریخی از گروه های ترویستی

در بررسی جنایت های عربستان سعودی بایستی توجه شود که عربستان (وهابیون) به عنوان بنیانگذار منطقه ای تروریسم در خاورمیانه شناخته شده و این مسئله به طور رسمی با حمایت از طالبان و شکل دهی به القاعده شکل عملی به خود گرفته است. این اقدام در حالی توسط، عربستان، پاکستان و آمریکا آغاز شد که توجیه آنها حمایت و کمک های مالی، اطلاعاتی و تسلیحاتی از مبارزین افغان در مقابل حمله اتحاد جماهیر شوروی بود.

 

۲.       جنایت عربستان در سوریه

در راستای سیاست سنتی حمایت و پرورش تروریسم؛ عربستان یکی از اصلی ترین حامیان گروه های تروریستی و در امتداد آنها داعش در سوریه بوده و از بازیگران اصلی سیاست های غرب در منطقه است. این مسئله در سوریه جلوه ویژه ای داشته و با حمایت ها و دخالت های این کشور، ۵ سال در جنگ جریان داشته صد ها هزار نفر کسته شده و میلیون ها نفر آواره شده اند. اهمیت حمایت عربستان از تروریست ها به حدی است که عربستان سعودی اخیرا با جمع کردن رهبران گروه های تروریستی مستقر در سوریه نقش بسیار مهمی در انسجام بخشی به آنها داشته است. علاوه براین، اسناد ویکی لیکس اسناد دیپلماتیک محرمانه بسیاری از وزارت خارجه عربستان را منتشر کرده، که بیانگر میزان دخالت دولت سعودی در امور داخلی سوریه است.

 

۳.        حمایت مالی از داعش

از دیگر اقدامات ضد بشری عربستان سعودی که در امتداد سیاست سنتی این کشور یعنی فرقه گرایی و تروریست پروری قرار دارد، حمایت تمام عیار مالی و تسلیحاتی از بزرگترین و ثروتمندین گروه تروریستی تاریخ یعنی داعش است.

از مقطعی که تروریست های داعش در حدود چهار سال قبل به سوریه حمله کرده و در همان مراحل ابتدایی موفق شدند کنترل برخی نقاط در این کشور را به دست بگیرند، کمتر کسی تصور می‌کرد که این گروه تروریستی بتواند به حیات خود ادامه دهد. اما تحولات آنگونه که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران گمان می‌کردند، پیش نرفت و به واسطه کمک های مالی خارجی که از طرق مختلف به تروریست های داعش تزریق شد و در نهایت جایگاه این گروه تروریستی در سوریه بیش از پیش تثبیت شد.

 

عربستان سعودی از جمله کشورهایی است که بیشترین کمک های مالی را در اختیار تروریست های داعش قرار داده است. در همین ارتباط پایگاه «ورلدنت دیلی» سال گذشته با انتشار گزارشی جنجالی از اعطای کمک مالی ۳۰۰ میلیون دلاری آل سعود به تروریست های داعش در سوریه خبر داد.

 

«رابرت فیسک» روزنامه نگار مشهور انگلیسی در روزنامه «ایندیپندنت» می نویسد: عربستان سعودی با کمک های میلیارد دلاری خود نقش مهمی در تشکیل گروه تروریستی داعش ایفا کرد. مقامات سعودی هم اکنون نیز دست از اعطای کمک های مالی به داعش برنداشته و همچنان از این گروه تروریستی حمایت می کنند.

 

 

۴.       جنایات عربستان در سرکوب قیام بحرین

مداخله عربستان در بحرین نیز از دیگر اقدامات ناقض حقوق بشر توسط این کشور است. طوری که اعزام نیروهای نظامی عربستان و امارات به بحرین برای سرکوب معترضان و مردم را می توان به عنوان دخالت نظامی و از دیگر موارد نقض حقوق بشر از سوی حاکمان آل سعود حتی در کشورهای همسایه آن بشمار آورد. چراکه با دخالت نظامی عربستان در بحرین قیام مردم بحریم به خاک و خون کشیده شد و مدعیان حقوق بشر ساکت بودند.

 

 

۵.       جنایات عربستان در یمن

تجاوز عربستان به یمن، همزمان با روی کار آمدن پادشاه جدید این کشور آغازی بر افسارگسیختگی و تغییر عمده در سیاست خارجی این کشور بود. لذا بر خلاف دوره های قبل که متانت و ظاهرسازی نمادین مانع آشکار شدن سیاست انزوای این کشور در مقابل قدرت های جهانی و رژیم صهیونیستی شده بود، با چرخش صورت گرفته، سیاست های ضد اسلامی این کشور آشکارتر شده؛ طوری که در کنار حمایت های پشت پرده از گروههای تروریستی و پرورش گروه‌های تکفیری، تجاوز نظامی مستقیم در دستور کار قرار گرفته و تبعات اقتصادی، تبعات سیاسی و ضعف داخلی عربستان، درکنار مجاهدت ها و ایستادگی جنبش مردمی انصار الله نوید بخش شکست مفتضحانه عربستان است.

 

بسیاری اعتقاد دارند که بعد از بحران یمن دیپلماسی و تماس با جنبش انصارالله (حوثی) می توانست به تقسیم منصفانه قدرت در یمن منجر شود. اما کادر جدید رهبری عربستان در اولین اقدام بزرگ خود پس از روی کار آمدن جنگ را به عنوان کارآمدترین راه حل مشکلات برگزید و با شکل دادن به ائتلاف نا کارآمد خود در حالی که مردم مقاوم یمن به رهبری انصارالله مزیت های بسیاری در نبرد با عربستان دارند ویرانی های بسیاری برای مردم یمن رقم زده است. برای نمونه بنابر گزارش ها کشته‌های تجاوز عربستان به این کشور عربی بیش از شش هزار و ۹۷۹ تن اعلام شده است.

 

 

۶.       نقش عربستان در کشتار شیعیان نیجریه و زکزاکی

اما یکی از آخرین اقدامات ضد اسلامی، ضد شیعی عربستان کشتار شیعیان نیجریه است. بدین ترتیب که در ۲۱ آذر بود که خبر جنایت هولناک ارتش نیجریه در حمله به شیعیان این کشور منتشر و پرده ای دیگری از بازی مشترک وهابی  -صهیونیستی در امتداد سیاست سرکوب تاریخی شیعیان رو نمایی شد. این کشتار  به بهانه بازداشت شیخ «ابراهیم الزکزکی»رهبر شیعیان این کشور رخ داد و بیش از پانصد کشته و صدها زخمی برجای گذاشت. این کشتار در حالی با بهت مسلمانان و حمایت عربستان رو به رو شده که بنا به گزارش منابع مختلف با گذشت بیش از یک هفته هنوز از سرنوشت شیخ «ابراهیم الزکزکی» هیچ اطلاعی در دست نیست.

 

دخالت عربستان در این جنایت از این باب است که عربستان سعودی از فعالیت های شیعیان در نیجریه بسیار خشمگین بوده و قبل از این جنایت رئیس ستاد ارتش نیجریه (به نقل از شیخ یعقوب سانا از علمای دینی بورکینافاسو در غرب آفریقا)سفری به نیجریه داشته است.

 

جدای از جنایات رژیم سعودی در منطقه٬ حکام آل سعود٬ در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران نیز تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند. آنها در بزنگاه‌ها٬ دست به اقداماتی علیه ایران زده‌اند که در ادامه به بخشی از آن اشاره می‌شود:

 

****دشمنی های طولانی عربستان با ایران و جمهوری اسلامی ایران ****

 

۱.       عربستان و تلاش برای تغییر نام خلیج فارس

یکی از قدیمی ترین نمونه دشمنی عربستان سعودی در رابطه با ایران ورود این رژیم به بازی انگلیسی ها برای تغییر نام واقعی خلیج فارس است. این بازی که با طراحی انگلیسی ها در دستور کار کشور­های عرب خلیج فارس قرار گرفته، درفاصله سالهای ۱۹۰۰ میلادی ابتدا توسط مطبوعات و رسانه های غربی تبلیغ شد و در اوایل دهه ۱۹۷۰م به اوج خود رسید.  این در حالی است که امروز این توطئه عملی و علنی تر شده و بسیاری از این کشور ها از جمله عربستان سعودی از واژه جعلی خلیج عربی به جای نام تاریخی خلیخ فارس استفاده می کنند.

 

۲.       نقش عربستان در جدایی بحرین از ایران

یکی دیگر از موارد اختلاف بین ایران و عربستان که دارای ریشه های تاریخی بوده و به ابتدای تاسیس این رژیم مربوط است دخالت های عربستان سعودی در بحرین شیعه نشین آخرین بخش جدا شده از ایران است. مجموعه اقداماتی که عربستان سعودی با میدان داری انگلستان انجام داد در نهایت بستری را فراهم ساخت که به جدایی بحرین از ایران منجر شد. برای نمونه عربستان سعودی طرح تاسیس اتحادیه­ای از اعراب با مشارکت بحرین را مطرح ساخت و در سال ۱۳۴۷ه.ش پادشاه عربستان از امیر بحرین به عنوان رئیس یک کشور استقبال کرد.[۱]

 

۳.       دشمنی عربستان در رابطه با  جزایر سه گانه

دخالت ­ها و زیاده خواهی های عربستان در رابطه با جزایر سه گانه ایرانی تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی علاوه براینکه از ابتدای تاسیس این رژیم ادامه داشته اما با مسئله بحرین ارتباط ویژه دارد. بدین صورت که در دوران پهلوی با مصالحه دولت ایران و با بازی استعماری انگلستان، بحرین تنها به بهانه واگذاری کامل جزایر سه گانه ایرانی به کشورمان از جغرافیای کشورمان جدا شد. با این حال ادعاهای واهی کشور های عرب منطقه به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ادامه داشته و هر ساله به شدت آن افزوده می شود.

 

عربستان سعودی در حالی که هر ساله از ادعاهای واهی امارات در عربی بودن این جرایر حمایت می کند، در تمام سال‌های پس از امضای توافقنامه سال ۱۹۷۱ و حتی تا سال۱۹۹۲هیچ‌گونه اعتراضی به وضع موجود جزایر نداشت و تنها در این سال بود که از سوی عربستان سعودی، امارات و  مصر ادعاهای جدیدی درباره این جزایر مطرح شد. آنها ادعا کردند که اقدام ایران در ۳۰ نوامبر ۱۹۷۱ در پس گرفتن جزایر تنب و ابوموسی از انگلیس اقدامی ناگهانی بوده و جنبه توسعه طلبانه‌داشته است و آنان از پیش چگونگی مذاکرات۱۹۷۱ ایران و انگلیس در زمینه تجدید حاکمیت ایران بر جزایر یاد شده آگاهی نداشته‌اند. بدین ترتیب ادعاهای واهی امارات که با حمایت های حکام عرب نیز همراه بود، کلید خورد و هر ساله تکرار می شود.

 

۴.       دشمنی تمام عیار عربستان با جمهوری اسلامی ایران

با پیروزی انقلاب اسلامی و اشاعه گفتمان­هایی همچون، تلاش در جهت برقراری حکومت جهانی اسلام، نفی سلطه پذیری و سلطه جویی، حمایت از مستضعفین و نهضت آزادی بخش و تبلیغ اسلام و دعوت آن به ویژه مذهب شیعه اولین عکس العمل ها از درون حاکمیت دولت های اقتدارگرا علیه این گفتمان آغاز شد و دولت عربستان سعودی نیز در ابن گروه قرار داشت. پس از انقلاب زمانی که کشورهای محافظه‌کار و ارتجاعی عرب به رهبری عربستان و اردن قصد داشتند تا با برپایی کنفرانس ها، نشست­ها و تبلیغات گسترده حمایت اعراب در مبارزه با جمهوری اسلامی ایران را جلب کرده و جبهه واحدی را بر علیه کشورمان شکل دهند. عربستان با کنفرانس عمان در تلاش بود حمایت اعراب در جنگ علیه ایران را جلب کرده و آنها را علیه ایران بسیج کند، اقدامی که با مخالفت سوریه به عنوان رهبر کشورهای جبهه پایداری عربی مواجه شد.مجموعه اقداماتی که آرمان های جمهوری اسلامی ایران را نشانه رفته بود.

 

۵.       همکاری با آمریکا در حمله به طبس

در پی ناکامی دولت ایالات متحده آمریکا در اعمال فشار سیاسی و اقتصادی برای آزادی گروگان‌های آمریکایی در تهران که در ماجرای تسخیر سفارت آمریکا بازداشت شده بودند، جیمی کارتر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دستور انجام عملیات آزادسازی گروگانهای آمریکایی را صادر کرد. عملیات نظامی طبس که نام عملیاتی آن در ارتش آمریکا عملیات پنجه عقاب[۲] بود، توسط نیروی دلتا با هدف آزادسازی آمریکایی‌های گروگان گرفته‌شده توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، در تهران بود. بر اساس مدارکی که بعدها به دست آمد عربستان سعودی از جمله کشور های منطقه بود که در این حمله با آمریکا همکاری داشت.

 

۶.       سیاست های ضد ایرانی عربستان در بازار نقت

عربستان سعودی با تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت در جهان شناخته می شود و البته تنها کشوری است که می تواند با افزایش سریع تولید نفت خود مانع افزایش ناگهانی قیمت نفت شود. عربستان با سوء استفاده از این قابلیت ، دارای سابقه تاریخی بسیاری بوده و بارها از این امتیاز خود علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده است. این موضع گیری در کاهش فعلی قیمت نفت که فشار زیادی بر اقتصاد کشور های منطقه و کشورمان وارد کرده نقش ویژه ای داشته است.

 

۷.       بی احترامی تاریخی و سیستماتیک  به حجاج ایرانی

بررسی برخی واقعیت های تاریخی از رفتار ماموران رژیم عربستان سعودی با حجاج ایرانی گویای این واقعیت است که به دلیل دیدگاه وهابی و نفرقه انگیز حاکم بر این کشور، بد رفتاری و بی احترامی سیستماتیکی علیه حجاج ایرانی در جریان بوده است. این مساله سابقه تاریخی داشته و در قتل حجاج ایرانی در سال ۱۳۲۲ به بهانه های واهی، تا کشتار صد ها زائر ایرانی در ۹ مرداد ۱۳۶۶، اهانت پلیس عربستان به دو نوجوان زائر ایرانی و فاجعه اخیر منا به عینه دیده می شود.

 

۸.       حمایت مالی و اطلاعاتی عربستان از صدام حسین

قبل از انقلاب اسلامی هنوز عربستان به این ثروت نرسیده بود و در مقابل ایران بسیار محتاط بود، اما حمله صدام به ایران، این فرصت را به آنها داد تا عرض اندام کنند؛ کاملا مشخص بود که خود صدام بدون حمایت عربستان و دیگر کشور های عربی از پس این تجاوز بزرگ که در آخر هم به شکست انجامید برنمی‌آمد. همه اینها در حالی بود که کشورمان از کمک های مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی به عراق در جریان وقوع جنگ تحمیلی آن کشور علیه عراق در فاصله سال های ۸۸-۱۹۸۰ میلادی آگاه و خشمگین بود.

 

با پیشرفت های جنگی ایران، از جمله فتح فاو، نگرانی عربستان و شیخ نشین­ها از قدرت ایران افزایش یافت و بر حجم کمک های مالی تسلیحاتی سیاسی عظیم عربستان به عراق در طول جنگ تحمیلی اضافه شد. برای نمونه عربستان و کویت توافق کردند که از سال ‌١٩٨٢ عایدات صدور نفت از مناطق مشترک خود را روزانه ‌٣٠٠ الی ‌٣۵٠ هزار بشکه به حساب عراق بریزند. [۳]

 

در رابطه با کمک های اطلاعاتی عربستان به صدام حسین گزارش مجله ژون آفریک مورخ ۹ ژوئن ۱۹۸۲ از اهمیت زیادی برخوردار است. بر مبنای گزارش این مجله؛ زمامداران عربستان درست یک ماه مانده به شروع جنگ، هنگام استقبال از صدام به وی هدیه شاهانه­ای دادند و آن گزارشی بود که از سوی دستگاه های سری آمریکا تهیه شده بود و در آن اوضاع اقتصادی، اجتماعی و نظامی ایران تشریح شده بود. علاوه بر آن اطلاعات دقیقی درباره وضعیت ارتش ایران، تعداد نفرات آن، مواضع و تجهیزات قابل بهره‌برداری آن و اطلاعات مختلف دیگر که بسیار محرمانه بود در اختیار صدام قرار گرفت. [۴]

 

۹.       همکاری کامل عربستان با تحریم­ های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران

عربستان سعودی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دشمنی روشنی با جمهوری اسلامی ایران داشته و در حوادث مختلف این مسئله را به اثبات رسانده است. ریاض از حامیان تحریم های ضد ایرانی بوده و سیاست های آمریکا را در منطقه اجرا کرده است. به بیان دیگر همزمان با تحریم ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، عربستان با استفاده از فرصت پیش آمده و به دلیل ضعف درونی خود بر موضع نابجای آمریکا پافشاری ‌کرده و بیش از پیش بر طبل دشمنی با ایران می‌کوبید.

 

۱۰.   نقش عربستان در بمب گذاری سفارت ایران در لبنان

از جمله اقدامات ضد ایرانی عربستان مداخله و نقش عربستان در حمله تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت است. در این بمب‌گذاری( ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳) ، که توسط دو بمب‌گذاری انتحاری در مقابل سفارت ایران در بیروت انجام گرفت و براثر آن ۲۳ نفر از جمله رایزن فرهنگی ایران در بیروت کشته شدند، شواهدی وجود دارد که عربستان سعودی نقش داشته است. از جمله شواهدی که دخالت عربستان در این ماجرا را نمایان ساخت، فشار سیاسی عربستان به عدم ورود تیمی از جمهوری اسلامی ایران به روند بازرسی از افراد بازداشت شده بود.

 

گردان عبدالله عزام، از گروه جهادی سلفی وابسته به القاعده مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت. در این انفجار تعدادی از اعضای سفارت ایران از جمله ابراهیم انصاری (رایزن فرهنگی) کشته شد. گردان عبدالله عزام، یک گروه جهادی سَلَفی که با گروه القاعده مرتبط است، با صدور بیانیه‌ای مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت. گروهی که بنیان آن توسط عربستان بنا نهاده شده است.

 

 

۱۱.   طرح مبحث هلال شیعی و مبارزه با دولت ها و گروههای حامی ایران

مسئله ورود و نفوذ ایران و انقلاب ایران در کشورهای منطقه، یکی از نگرانی‌های جدی عربستان سعودی بوده و در رابطه با عراق، سوریه و لبنان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.  طمع عربستان به این علت است که روند دولت سازی در عراق برای همسایگان قدرتمند این کشور از جمله ایران و عربستان یک پروسه حیاتی بوده و تشکیل یک عراق متحد یکپارچه با اکثریت شیعه برای دولت های سنی و رادیکال منطقه مثل عربستان و اردن یک خطر بالقوه محسوب می شود.  لذا طرح مباحثی همچون “هلال شیعی” در همین پروسه و در تازه ترین جنایت به ابزرای برای یورش به یمن تبدیل شده است.

 

۱۲.   عربستان و  ترغیب آمریکا برای حمله به ایران (همزمان با بحران هسته ای)

یکی از کدهایی که دشمنی عربستان با جمهوری اسلامی ایران را بسیار روشن نشان می دهد، درخواست عربستان سعودی از آمریکا برای حمله به ایران است. بر مبنای اسنادی که سایت افشاگر “ویکی لیکس” ارائه کرده، ملک عبدالله در سال ۲۰۰۸ میلادی از امریکا درخواست حمله به ایران را کرده است. در این در خواست که از طریق یکی از سفارتخانه‌های آمریکا دریافت شده، پادشاه عربستان به آمریکا می‌گوید: «سر مار را قطع کنید.»

 

۱۳.   همکاری اطلاعاتی با اسرائیل برای حمله به مراکز هسته ای ایران

عربستان سعودی از ابتدا جزء مخالفان سرسخت حل مسئله هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بوده و از بر هم خوردن توازن قوا در منطقه به نفع ایران، بسیار هراس دارد. این مساله در موضع گیری ها و همراهی کامل آنها با مواضع سیاسی غربی ها کاملا مشهور بوده و تا به امروز نیز ادامه داشته است. علاوه بر موضع گیری های سیاسی، بر مبنای اطلاعاتی که از طریق اسناد محرمانه منتشر شده، عربستان سعودی طرح مشترکی را با رژیم صهیونیستی برای حمله به سایت های هسته ای ایران در دست بررسی داشته‌اند. علاوه بر این شواهدی وجود دارد که موساد و سازمان های اطلاعاتی عربستان ارتباطات گسترده ای در رابطه با برنامه های هسته ای کشورمان برقرار کرده بودند. [۵]

 

۱۴.   لابی گری و پرداخت رشوه برای محکومیت حقوق بشری ایران

با اوجود اینکه عربستان سعودی وضعیت اسفناکی در رابطه با حقوق بشر داشته، اما با حمایت کشور های غربی این کشور موفق شده ریاست گروه پنج عضوی سفرا که موسوم به «گروه رایزنی» شورای حقوق بشر سازمان ملل است را به دست آورد. علاوه براین به تازگی ویکی لیکس سندی ‌منتشر‌ کرده ‌که پشت پرده گزارش‌های غیر موثق علیه ایران در موضوع حقوق بشر را توسط احمد شهید را روشن می کند. بر اساس این اسناد، عربستان سعودی، یک میلیون دلار به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور وضع حقوق بشر رشو‌ه داده است تا موضع گیری تندی در قبال مسائل ایران بگیرد و گزارش‌های جهت دار بنویسد.

 

 

۱۵.   فاجعه منا و عدم پاسخگویی رژیم عربستان

روز پنجشنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ برابر با ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی و ۱۰ ذیحجه ۱۴۳۶ قمری همزمان با عید قربان در مراسم رمی جمرات در منطقه منا، حادثه ای رخ داد که علاوه بر هزاران کشته، تعداد زیادی از حجاج مفقود شدند. در میان قربانیان حجاج صدها نفر ایرانی شهید شدند و از سرنوشت تعداد زیادی از ایرانیان برای مدتی زیادی نا معلوم بود. همه اینها در حالی بود که دولت عربستان سعودی مسئولیت بی تدبیری در قبال این حادثه را قبول نکرد و در مقطعی نشانه های روشنی از دشمنی و عمدی بودن این حادثه را از خود بروز داد.

 

عدم صدور روادید برای هیأت اعزامی ایران برای پیگیری قربانیان حادثه، عدم همکاری لازم با عوامل بعثه در شناسایی مفقودین و اجساد درگذشتگان و عدم پاسخگویی در رابطه با دیپلمات ایرانی ربوده شده در حادثه منا و… تنها نشانه هایی از دشمنی تاریخی این کشور بود.

 

در مجموع می توان گفت پیروزی حوثی ها در یمن، قدرت یافتن شیعیان عراق و افزایش قدرت حزب الله، افزایش توان جمهوری اسلامی ایران و پیروزی احتمالی بشار اسد (به عنوان یک شخصیت علوی و شیعه) می تواند تاثیر مستقیمی بر تحرکات شیعیان عربستان داشته باشدو  عربستان تلاش دارد نفوذ شیعیان را در این کشور مهار نماید.

 

رژیم عربستان به خوبی می داند؛ اگر اقتدار شیعیان در جهان و منطقه افزایش پیدا کند، قطعا در افزایش توان شیعیان عربستان تاثیر خواهد گذاشت. به این ترتیب قدرت و توان شیعیان عربستان  برگرفته از شیعیان منطقه است و هر چه شیعیان نفوذ بیشتری داشته باشند، به عنوان یک پشتوانه برای شیعیان شرق عربستان تلقی می شود. در این راستا اگر عربستان در سیاست های خود نسبت به شیعیان تجدید نظر نکند، دست به آشتی ملی نزده و از آنان دلجویی نکند، در آینده بحران سیاسی فراگیری در رژیم آل سعود شکل خواهد گرفت که مهار کردن آن بسیار پرهزینه خواهد بود.

پی نوشت :

۱. احمدی، حمید، روابط ایران و عربستان در سده بیستم، تهران، مرکز چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه، چاپ اول، ۱۳۸۶، ص۲۴۳ و اخوان کاظمی، بهرام، مروری بر روابط ایران و عربستان در دو دهه اخیر، قم، مرکز چاپ و نشر سازمان تبلیغات اسلامی، چاپ اول، ۱۳۷۳، ص

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *